Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Cappuccino a další: jak správně připravovat mléčné kávové nápoje

Petra Malá

23.03.2015

Mléčné kávové nápoje, jakými jsou například Cappuccino nebo Caffe au Lait, jsou ve společnosti oblíbené pro svou jemnost a lahodnost. Zatímco se někteří lidé na směs kávy s mlékem dívají skepticky, jiní si v této kombinaci chutí libují. Co je pro mléčné kávové nápoje typické a jaká vypadá jejich správná příprava? Čtěte dál a vše se dozvíte.
Cappuccino – jak vzniklo a co je pro něj typické
     Cappuccino má svůj původ v Itálii, kde přišli na to, jak výborné je spojení Espressa, mléka a mléčné pěny v poměru po třetinách. Podle jedné z řady historek, které hovoří o vzniku pojmenování tohoto nápoje, získalo Cappuccino svůj název podle kapucí italských mnichů. Jejich kapuce měly totiž krémově hnědou barvu, tedy stejnou, jakou má nápoj. Stejně jako ostatní mléčné nápoje, i Cappuccino je oblíbené zejména u něžnější části populace, pijí ho spíše milovníci kávy-začátečníci, na které jsou ostatní způsoby přípravy kávy, například Espresso, příliš silné. Typické je, že mléčné kávové nápoje, mezi něž Cappuccino řadíme, mají silnou socializační funkci. To znamená, že pokud jdeme s někým na kávu, spíše si dáme mléčný kávový nápoj než například Ristretto. S Cappuccinem a jinými kávovými nápoji, v nichž figuruje zjemňující mléko, se pojí představa posezení, poklidného rozmlouvání a pomalého popíjení z šálku o dvou deci.

     Dnes si můžeme připravit i Cappuccino s nespočtem množství příchutí – pokročilí milovníci kávy se tomu ale brání. Cappuccino však můžeme rozlišovat na základě lokálních specifik – například španělské Cortado nebo australské Flat White.

Ebenica Cappuccino

Jak správně připravit Cappuccino
     Cappuccino se obvykle servíruje v šálku, jehož objem nepřesahuje 150-180 ml. Jeho základem je 30 ml Espressa a teplé mléko, přičemž původní italská receptura vyžaduje 2 cm vysokou hustou pěnu. Dnes se setkáváme spíše s tzv. Seattle Style Cappuccino, které má spíše mikropěnu. Je to právě ona, co na Cappuccinu lidé tak zbožňují.  

     Cappuccino by se mělo připravovat v nerezové konvičce. Co mléka týče, stoprocentně by nemělo jít o jiné než o plnotučné, přičemž i profesionálům se při jeho přípravě osvědčilo například Lascato. Plnotučné mléko se používá z toho důvodu, že obsahuje vyšší podíl bílkovin a pěna z něj vytvořená je soudržná.

     Vychlazené mléko nalijeme do třetiny až poloviny konvičky, po odstříknutí zkondenzované páry ponoříme trysku do mléka a začneme ho ohřívat a pěnit. Teplota nesmí překročit 70°C.

     Do šálku, v němž budeme Cappuccino podávat, připravíme 25-35 ml Espressa extrahovaného asi 25 sekund. Do Espressa potom vlijeme teplé a zpěněné mléko tak, aby byl šálek naprosto zarovnaný. Potom můžeme servírovat.

Ebenica Cappuccino

     Může to působit velice jednoduše, opak je ale pravdou. Napěnit mléko naprosto správně, to vyžaduje zručnost a trénink, mnohdy desítky až stovky litrů mléka. Je třeba také myslet na to, že správné Cappuccino má být určeno k okamžité konzumaci, proto nesmí být mléčná pěna příliš horká.

     Mléčnou pěnu při přípravě nápoje nemůžeme nabírat na lžičku, napěněné mléko musíme lít z konvice přímo do šálku, a to až po okraj. Nic ve stylu čepovaného piva.

Barista může překvapit
     Pokud barista při přípravě Cappuccina bouchá konvicí o bar, věřte, že nemá špatný den, jen se snaží rozbít velké bubliny v mléku, aby bylo krémové a konzistentní. V takovém případě opravdu ví, co dělá. Bohužel se někdy stává, že poté automaticky do nápoje nasype skořici, což je chyba. Většina z nás se po této kombinaci chutí pravděpodobně mlsně olízne, ale automaticky by skořice do nápoje sypána být neměla.

     Skvělí baristé dokážou své zákazníky potěšit nejen chutí Cappuccina, ale i jeho vzhledem. Někteří z nich totiž ovládají LatteArt – umění malovat mlékem do Espressa. Pod jejich rukama potom vznikají v pěně Cappuccina nejrozmanitější obrazce – srdce, lístky, labutě… Co si jen představíte.

Ebenica Cappuccino

     Milujete Cappuccino a je pro vás výzvou připravit si ho doma? Nyní už víte, jak na to, a nic vám nestojí v cestě. A pokud byste si chtěli později s Cappuccinem i trochu víc pohrát, doporučujeme vzít si do hledáčku akci Latte Art. Vytvořit báječný kávový nápoj je zkrátka… Umění!

Pošlete článek známému