Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Jak neplýtvat potravinami? Je to jednodušší, než jste si mysleli

Ročně se na světě vyhodí 1,3 miliardy tun potravin, které by někde jinde mohly zachránit životy. Kvůli tomuto číslu vyhazujeme ven oknem nemalé sumy peněz, drancujeme přírodní zdroje potřebné k výrobě potravin, plýtváme vynaloženou energií a prací jiných lidí. Objemy vyhozených potravin však máme ve svých rukou a je v našich silách je zredukovat. Stačí, když budeme lépe plánovat, skladovat, budeme se o problematiku zajímat a budeme ji chtít řešit. Každý z nás může podniknout kroky ke snížení množství vyhozených potravin. Dnes vám přinášíme pár tipů, jak na to.

Plánujte své nákupy

Ještě předtím, než se vydáte do obchodu s potravinami, dopřejte si doma čas na promyšlení nákupního seznamu, případně na vytvoření týdenního jídelníčku. Sepište si suroviny, které budete potřebovat na uvaření naplánovaných obědů, zahrňte suroviny na snídaně, svačiny a večeře. Čím podrobnější seznam máte, tím více se zvyšuje vaše nákupní "slepota" a taky předpoklad, že si domů neodnesete nákup 2× dražší než jste původně plánovali. Nyní si jiste kladete otázku: "Ok, ale co když se ty potraviny za pár dní zkazí?". Odpovědí by vám měl být váš mrazák a novodobé metody skladování potravin (například vakuování).

Zaměřte se na data spotřeby

Z našeho naplánovaného nákupního seznamu vyselektujte potraviny s krátkým datem spotřeby a snažte se zkonzumovat je co nejrychleji. Rozlišujte:

  • Datum spotřeby / Spotřebujte do: potraviny po uplynutí tohoto data nejsou vhodné ke konzumaci.
  • Datum minimální trvanlivosti: při správném skladování můžeme potravinu konzumovat i po tomto datu

Využívejte správné teplotní zóny v chladničce

Podívejme se "na zoubek" naší chladničce. Ta by měla mít spolehlivé těsnění a optimální teplotu (1 – 5 ° C). Teplotní zóny lednice bychom měli využít ve svůj prospěch. Na vrchních poličkách bychom měli skladovat vajíčka, sýry, máslo, na středních další mléčné výrobky, polotovary a uzeniny a spodní poličky by měly patřit rychle-kazícím se potravinám např. vařenému jídlu, masu či rybám. Zelenina a ovoce by měly zabírat spodní šuplíky, ale banány, mango nebo citrusy skladujte raději mimo lednici. Dvířka patří přirozeně kečupu, hořčici a nápojům. Všechny z těchto potravin je možné skladovat ve vakuovacích dózach, fóliích nebo džbánech, které prodlouží životnost potravin až čtyřnásobně.

Pokud to jde, kompostujte

I jídlo můžeme plnohodnotně "recyklovat". Slupky ze zeleniny a ovoce, zbytky vařených jídel, staré ovesné vločky nebo mouku můžeme použít jako kvalitní hnojivo – kompost.

Konzervujte, sušte, vakuujte

Pokud máte doma potraviny, o kterých víte, že je v nejbližší době nebudete používat, můžete je zakonzervovat zavařením, sušením, zmrazením, vakuováním nebo dokonce kombinací více metod. Ovoce, zelenina, houby či bylinky jsou ideálními adepty nejen k sušení, ale i vakuování. Pokud jste se rozhodli potraviny zamrazit, můžete je předtím zavakuovat, a prodloužit tak jejich životnost ještě o něco více. Vakuovat můžete dokonce i zavařeniny za pomoci vakuovacích kolíků. Kreativitě se meze nekladou.

Pošlete článek známému