Logo
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Logo
Otevřít nabídkuOtevřít vyhledávání

Nejčastější způsoby přípravy domácí kávy pro běžné smrtelníky

Petra Malá

20.03.2015

Někteří z nás se ráno probudí a nemohou vykonávat složitější činnost, aniž by si vypili ranní kávu. Jiní se zase těší z práce na okamžik, kdy si sednou do křesla, dají si nohy nahoru a za nic na světě se nenechají vyrušit z odpolední kávové siesty. Chvilka klidu v teple domova s dobrou kávou je prostě k nezaplacení. Pojďme se podívat na 4 nejčastější způsoby, jakými si kávu připravujeme, když si ji chceme vychutnat doma, ale které zároveň pomalu ztrácejí na své popularitě a ustupují.
4 cesty k idylce
     Nejčastěji pijeme doma kávu připravenou v moka kávovaru, v klasickém kávovaru s filtrem, ve French Pressu a také si s chutí dopřáváme instantní kávu, která mnohdy nemá s kvalitním nápojem pranic společného. Kromě těchto 4 způsobů přípravy se před časem do módy dostala příprava nejrůznějších druhů kávy pomocí kávovarů, které plníme kapslemi.

Moka káva
     Moka káva se připravuje v moka kávovaru, který známe také pod názvem koťogo, za použití vysokého tlaku vodní páry. Tento princip přípravy kávy je známý už od 30. let 20. století. Moka kávovary jsou k dostání v různých velikostech podle toho, jaký objem kávy jsou schopny vyprodukovat. Káva z moka kávovaru je to první, co si typický Ital po ránu dopřeje a co ho vzpruží do doby, než navštíví první kavárnu.

Moka káva Ebenica

     A jak moka kávovar funguje? Do spodní části kávovaru nalijeme vodu (maximálně pod pojistný ventil) a trychtýř naplníme čerstvě mletou kávou. Mezi spodní a vrchní částí kávovaru je síto. Vše se vaří na mírném ohni, až se začne vytvářet pára. Ta vytlačí vařicí vodu přes trychtýř s kávou do horní části. Pára procházející kávou vydává syčivý zvuk. Jakmile si v konvičce několikrát kávu uvaříte, odposloucháte, kdy je hotovo a kdy je ten správný okamžik na vypnutí vařiče a odstavení konvice.

Filtrovaná káva
     Filtrovaná káva je notoricky známá pod označením překapávaná a leckdo si ji ihned spojí s kávou, kterou nikdy nikdo nedopije, a když už se k tomu někdo odhodlá, vypije několikrát ohřívaný nápoj, který příliš na chuti neustálým přehříváním nezískal. Pokud si ji ale připravíme čerstvou, můžeme si ji náležitě vychutnat. A jestli hledáte kávu na delší popíjení, ta filtrovaná vám k tomu může skvěle posloužit.

Filtrovaná káva Ebenica

     Kávovary s filtry na rozdíl od jiných nepracují s tlakem, ale spoléhají pouze na přirozenou extrakci kávy ve vodě. Po namletí čerstvé kávy ohřejeme vodu v konvici. Ideální teplota vody je 93°C. Kávu zalijeme tak, aby se spařila, a necháme louhovat 3-5 minut, scedíme přes papírový filtr a podáváme. Jednoduché, levné a efektní pro odpolední odpočinek.

French Press
     Velice snadným způsobem, jak si připravit vynikající kávu, je použití French Pressu. Zrnkovou kávu si namelete a vsypete do French Pressu. Přelijete ji vodou, jejíž teplota by měla být 93-94°C a necháte 4 minuty louhovat. Množství můžete zvolit podle chuti, doporučuje se 35 g na 500 ml vody. Po 4 minutách stlačte filtr až ke dnu French Pressu a podávejte.

French press Ebenica

Instantní káva
     Posledním způsobem přípravy kávy, na který se v tomto článku zaměříme, je instantní. Spočívá v pouhém vsypání požadovaného množství kávy do šálku a v přelití horkou vodou. Dovolujeme si tvrdit, že tento způsob v českých domácnostech stále převládá, ačkoli instantní káva toho s pravou a kvalitní kávou nemá příliš společného.

     Za její rozmach vděčíme Japoncům, kteří patent na její výrobu předali v roce 1910 Američanům. Nejvíce ji vždy ocenili vojáci na frontě, kteří si nemohli dovolit věnovat přípravě kávy více času, než kolik bylo nezbytné pro samotné přivedení vody několik stupňů pod bod varu. Instantní káva tak, jak ji známe, se začala vyrábět v roce 1938, ale na trh se rozšířila až v 50. letech 20. století

     Instantní káva vzniká rozemletím kávových zrn, která se při zpracování zalijí horkou vodou. Ze vzniklé směsi se scedí sedlina. Do kávového nápoje se následně přidá chemická látka, s jejíž pomocí dojde k náhlému ochlazení a vysušení – výsledkem je vznik krystalků, které tvoří instantní kávu.

     Instantní káva tedy obsahuje chemikálie, o nichž většina z nás neví. Podle výrobců je tato látka neškodná, obrázek si ale může udělat každý sám. Už k samotné výrobě instantní kávy se nepoužívá kvalitní káva, ale méně kvalitní robusta. Pokud se vám dělá nevolno při představě tzv. dvojáka, asi pro vás nebude příliš milým zjištěním, že při zalití instantní kávy vlastně dochází ke druhému přelití horkou vodou a v hrnku se vám právě takový dvoják vytvoří.


     Představte si instantní bramborovou kaši. Instantní polévky, v nichž se to hemží glutamany. Nebo instantní nápoje, které jsou plné cukru. Je to pro vás nepěkná představa? Ve finále je ale stejně tak nepěkná představa instantní kávy. Jde o totéž. Ačkoli se v posledních letech urputně bráníme nezdravému stravování a výrobci instantních jídel a nápojů se předhánějí v tom, čí produkt je méně chemický, instantní káva si stále nese své renomé a stále je oblíbená a rozšířená.

     Dopřejte si ve chvílích odpočinku a pohody kvalitní kávu připravenou prověřenými postupy. Neodbývejte se instantními náhražkami, které s kávou pojí jen zavádějící název. Je tolik možností, jak se potěšit luxusní chutí. Zkuste některou z nich!

Pošlete článek známému